Drzosť, prefíkanosť a musím uznať, že i inteligencia hackerov v poslednej dobe nepozná hraníc. Pomocou dnešného sveta online majú prístup k mnohým veciam a na tejto aktivite spojenej so zasahovaním do súkromných webových online údajov, ktoré bývajú zabezpečené heslom, si dokážu zarobiť nemalé peniaze. Každému hackerovi však nejde len o peniaze, mnohí to robia z dôvodu, že si chcú dokázať fakt, že dokážu niekoho prechytračiť. Aby som to čo najstručnejšie zhrnul:
Hackerov je veľa a majú rôzne motívy. Niektorým ide o peniaze, druhým o politický akt, iným len o žart a ostatní to robia z dôvodu, že ich to proste baví.
Podľa týchto typov vznikajú i rôzne odlišné typy hackovania. Teda niekto sa snaží nabúrať do zaheslovaných stránok, ktoré sú štátne, firemné, či slúžia len na zábavu, ale tým to zďaleka nekončí, musím to rozpísať trochu obšírnejšie.
• Uvediem pár príkladov aktivít, ktoré sa už stali.
Existujú prípady, kedy ľudia využívajú hackerstvo ako svoj slušný finančný príjem. Síce to teraz preženiem, ale jedná sa o spôsob, ako keď si niekto objedná nájomného vraha. Teda existujú navonok slušní ľudia, ktorí však potrebujú zistiť určité zaheslované údaje, ktoré sú uložené na internete. K týmto údajom nemajú prístup, no pritom ich z rôznych dôvodov potrebujú. Tak si najmú hackera. On im vytvorí prístup alebo zistí potrebné informácie a „zákazník“ mu za to pekne zaplatí.
Ďalšie prípady nastávajú u hackerov, ktorým ide o niečo úplne iné. Napríklad ukrajinskí hackeri vytvorili kód, ktorý po vniknutí do riadiaceho počítača dokáže ovládať elektrické stanice a ističe. Antivírus ESET ho však odhalil a vírus niesol názov Industroyer.
Iná situácia nastala, kedy bieloruská bezpečnostná spoločnosť VirusBlockAda odhalila počítačového červa, ktorý mal za úlohu spomaliť obohacovanie Iránu uránom, ktorý je potrebný pre výrobu jadrových zbraní. Na tomto príklade vidíme, kam až hackerstvo zasahuje. Už sa nejedná len o akýsi webový žart, hovoríme o výrobe jadrových zbraní. Ale v tomto prípade hovoríme o spomalení ich výroby, ale vidíme, čo všetko môžu vyspelí hackeri ovplyvniť. Tento vírus má názov Stuxnet a aj napriek svojej nedokonalosti dokázal značnou mierou výrobu uránu spomaliť.