Tipy pre výber herného notebooku

Chcete si svoje obľúbené herné pecky zahrať aj na cestách či mimo svoj stolný počítač??? Riešením je zakúpenie výkonného herného notebooku, ktorý si môžete vždy pribaliť so sebou. Na súčasnom trhu máte k dispozícii celý rad rôznych značiek i ponúk.
Nie vždy však prezentovaný notebook s odporúčaním „herný“ zodpovedá tomu, čo by mal skutočný notebook na hranie dokázať. Vo väčšine prípadov ide o orezanú verziu pôvodne výkonného notebooku, ktorý je teraz za nižšiu cenu, aby sa predal.

Aké veci teda treba pri výbere notebooku riešiť?

Použitie notebooku

Prvá otázka, ktorú by ste si mali položiť. Na, čo všetko budete svoj nový notebook používať? V prípade herných notebookov je situácia pomerne jednoduchá, lebo ich výkon vám postačí na väčšinu činností, ktoré by ste mohli na notebooku robiť.
Samozrejme ak plánujete notebook používať napr. pre programovanie, môže niektorý použitý program vyžadovať ešte vyššie parametre, než má bežný herný notebook.

Obrázek1

Cena herného notebooku

Pri nákupe notebooku zvlášť ak je určený na hry sa pripravte na vyššiu sumu. Je to dané tým, že vám ide naozaj o vysoký výkon, a to nielen zo strany procesora ale aj grafiky a disku.
Určitou alternatívou môže byť nákup repasovaného herného notebooku. Repasovaný notebook je väčšinou výrazne lacnejší ako pri kúpe nového modelu. Môže ísť o model z vyššieho modelového radu, ktorý bol napr. na predajni ako predvádzací.
Dá sa teda očakávať, že vydrží oveľa viac a tiež vám repasovaný notebook dovolí siahnuť si na oveľa výkonnejší stroj za cenu bežného herného notebooku.

Kvalita batérie

Nespornou výhodou notebooku je to, že môže pracovať aj bez prístupu k elektrickej sieti. Ako dlho potom vydrží je závislé od druhu použitej batérie. U herných notebookov je väčšinou nutné sa zmieriť s nižšou výdržou na batériu, čo je daň za väčší výkon. Samozrejme existujú aj výnimky, ktoré sa však už pohybujú cenovo v rade tisíc Eur.

Hardware notebooku

V prípade notebooku na hry platí, čím výkonnejší hardvér, tým lepšie. Ak začneme u procesora je dobré sa pozrieť po procesore radu Intel Core i5 a vyššie. Samozrejmosťou sú 4 jadrá a viac, aby dokázal plynulo spracovávať aj väčšie množstvo dát z rôznych aplikácií.
Ďalšou dôležitou časťou je operačná pamäť RAM. V prípade herného notebooku sa uistite, že máte k dispozícii minimálne 8 GB RAM a ak bude viac, tým lepšie.

Obrázek2

Achillovou pätou u ponúkaných herných počítačov môže byť použitá grafická karta. V každom prípade je dobré, aby bola nezdieľaná, teda so samostatnou pamäťou RAM – min. 2 GB a vyššie. Cena grafickej karty tiež predstavuje celkom významnú položku v celkovej cene notebooku.
Rýchly SSD disk, ak máte možnosť určite zlepší celkový výkon notebooku. V súčasnosti sa to rieši prítomnosťou dvoch pevných diskov. Jedného väčšieho a pomalšieho na uloženie veľkých objemov dát a druhý je rýchly SSD disk pre operačný systém a inštalované programy.
Rozlíšenie monitoru pri hraní hier by malo byť minimálne Full HD s nízkou odozvou. Pokiaľ bude ešte vyššie tým lepšie ale samozrejme je nutné, aby na to zvyšok hardvéru mal.

Postup pri výbere notebooku

Máte predstavu o určení, cene a parametroch? Potom už nezostáva nič iného ako začať prechádzať ponuky rôznych predajcov výpočtovej techniky a porovnávať rôzne modely.
Než začnete mrknite tiež www.incomputer.sk, kde sú ponuky repasovaných herných notebookov so zľavami až 70 %.
Ide o notebooky na hranie vyšších modelových radov, ktoré sú z predvádzacích akcií alebo z lízingu. Za svoje peniaze získate výkonnejší a odolnejší notebook vrátane záruky na 12 mesiacov.