Pred tým, ako sa dostanem k podstate tohto článku, by som sa s vami rada podelila o moju smiešno-tragickú príhodu, ktorá sa mi stala asi týždeň dozadu. Už týždeň aj niečo pred sviatkami som prišla do domu k mojim rodičom. Mama ma poprosila, aby som vyprala nejaké oblečenie. Kôš s už čistými vecami som si položila na vrch schodiska, medzitým som išla urobiť niečo iné, keď som si spomenula, že som si dole nechala mobil. Vypínač na schodisku je na tak blbom mieste, že si k nemu musíte prejsť nejakých päť krokov. Na odložený kôš s bielizňou som samozrejme zabudla. Mám pokračovať? Áno, zletela som pekne po schodoch a asi pri mne museli stáť všetci svätí, pretože som skončila iba s modrinami na kolenách a na lakťoch. Schodisko je teda miesto, ktoré by ste si mali naozaj dobre osvetliť. Nemyslite pritom len na hlavné svetlo, ale aj na také, ktoré môže svietiť vkuse. Tak sa vyhnete tomu, aby ste sa v tme museli trepať k vypínaču alebo sa na zapínanie svetla vykašlete, pretože sa vám k tomu vypínaču chodiť nechce.
Chytré, lacné a ekologické spôsoby osvetlenia schodiska
- Zábradlie na schody si môžete omotať svetelnými LED reťazami. Tento druh osvetlenia je extrémne lacný a aj bezpečný, takže ho môžete nechávať svietiť non-stop alebo aspoň v čase, kedy je na chodoch tma.
- Ak by sa u vás úplnou náhodou vyskytovalo sklenené zábradlie, oblepte si ho LED pásikmi. Môžete ich síce inštalovať aj na drevo alebo kov, no na skle to vyzerá najlepšie a navyše pásiky na skle aj najlepšie držia.
- Riešením môžu byť aj malé lampičky pripevnené na stenách (taktiež LED, veď predsa nebudete vyhadzovať peniaze von oknom), ktoré majú snímač pohybu, takže sa zapália len vtedy, keď na schody niekto vkročí. V tomto prípade si dajte pozor vtedy, ak máte na chodbe psa alebo mačku. To ju budete mať vysvietené dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni.