Čína sa len nedávno rozhodla dočasne zakázať bitcoin. I keď v krajine, ktorá sa stále pokladá za komunistickú a v praxi to tak nie je, meny 21 storočia vláde evidentne prekážajú.
Čína zakázala obchodovanie s kryptomenami z jednoduchých dôvodov, nemala nad nim dohľad a tak obchodníkom darilo viac.
Ide o rozhodnutie Čínskej centrálnej banky. Faktom je, že mena dosahovala 4980 dolárov, po zásahu Číny sa hodnota prepadla na úroveň 4312 dolárov. Situácia sa zatiaľ rapídne nemení. Ďalší, kto ale môže zamiešať karty sú významné osobnosti, ktoré sú taktiež zainteresované v oblasti financií a mien alebo všeobecne môžeme hovoriť aj o uznávaných ekonómoch. Ich slová majú nie malú váhu a dokonca aj oni môžu prispieť k volatilite meny, teda k jej neurčitosti, v horšom prípade iba k jej samotnému poklesu.
Musíme mať na vedomí, že tieto digitálne meny sú konkurentom monopolných štátnych mien, na ktoré mala vplyv vždy len centrálna banka. A tým sa to pochopiteľne páčiť nebude, „keď sa im bude niekto snažiť do kapusty“, sú to centrálne banky, ktoré rozhodujú vo veľkej miere, či sa budú úrokové sadzby pohybovať v nízkych hladinách alebo vo vysokých, a tak sú to oni, kto má jednu z najväčších vplyvov, okrem samotnej vlády.
Kryptomeny majú taktiež jednu veľkú nevýhodu; je ich mnoho. Tým pádom, kto zabezpečí, že daná mena bude mať aj zajtra hodnotu ? Môže sa obchodovať s komoditami cez kryptomeny ? Predstavme si, že chceme nakúpiť tovar za peniaze, no vieme, že euro bude mať hodnotu približne rovnakú aj za pol roka, no pri neurčitosti mien, nevieme, akú hodnotu bude mať daná mena, keďže jej hodnota bude veľmi „skákavá“. To je to, čo prináša do sveta obchodu nejasnú predstavu s obchodovaním na trhoch s používaním kryptomien.
Nedávno, generálny riaditeľ americkej banky JP Morgan Chase sa vyjadril, že Bit coin je podvod, jeho argumentácia však nebola vcelku jasná a hovoril, že Bitcoin je proti pravidlám danej banky. Nečudujme sa, v podstate ide o konkurenta. Kvôli jeho tvrdeniam mena oslabila o 2%. Poukázal nato, že Bitcoin je bublina a činnosť spájaná s ňou často bola nelegálna. A taktiež budúcnosť meny je veľmi otázna, ak sa k podobným krokom ako Čína odvážia aj iné krajiny sveta.