Aj ty si to niekedy zažil. Sedíš v kaviarni, vstúpi neznámy chlapík a ženské sa ako na povel rozplývajú. Z miesta činu odchádzajú s tuctom nových priateľov, pracovnými ponukami a pozvaním na obed.
Šarm. To je tajomstvo ich úspechu. Čo tieto šťastné kreatúry robí takými bezpodmienečne zbožňovanými, zatiaľ čo toľkí z nás na tom tvrdo makáme? Niektorí si myslia, že akási prirodzená elegancia a schopnosť získavať si ľudí sú formou umenia, ale v skutočnosti za tým stojí aj veda.
Faktory, ktoré podmieňujú náš úspech v spoločnosti a dojem, ktorý v nej zanecháme, majú korene ďalej ako si možno myslíš. Profesor psychológie Alexander Todorov vo svojom výskume dokázal, že ľudia, ktorých stretávame, si o nás vytvárajú názor už na základe nášho výzoru. Predsudky o tvojej sympatickosti, dôveryhodnosti a spôsobilosti sú na svete menej ako sekundu po tom, čo zbadali tvoju tvár.
Psychológ vo svojej knihe Face Value opisuje, že niektoré veci, napríklad dominancia, majú úzky súvis s morfologickými črtami. Na druhej strane, dôveryhodnosť a atraktivita sú závislé na výraze tváre.
Takéto bleskové závery sa zdajú byť povrchné, ale robíme ich celú dobu bez toho, aby sme si to uvedomovali. Dôsledky môžu byť vážne. Vzhľad tváre napríklad môže predpovedať výsledok volieb, pretože priamo ovplyvňuje za koho hlasuješ.
Samozrejme, svoje vrodené črty tváre nedokážeš bez operácií kontrolovať, no stále ovládaš jej výraz a úsmev. Todorov použil modely, ktoré znázorňujú tváre tak, aby vyzerali viac alebo menej dôveryhodne. Počas testovania odhalil, že čím sa javí byť tvár šťastnejšia, tým viac ju vnímame ako dôveryhodnú, spoločenskejšiu a príjemnejšiu. Úsmev zanecháva v ľuďoch emotívny vnem, ktorý podmieňuje vnímanie osoby ako extrovertnej a spoľahlivej.
Dobrou správou je, že prvý dojem sa dá rýchlo a ľahko zmeniť. Využi prvú vhodnú príležitosť na to, aby si svojim objektom zaimponoval. To je čas, keď prichádza na rad šarm.
Jack Schafer, psychológ a bývalý agent FBI, tvrdí, že je možné vytrénovať sa na šarmantného muža. Sám bol extrémnym introvertom, ktorý sa vypracoval na extroverta. Tu je niekoľko jeho tipov:
- Na začiatok 3 jednoduché akcie: zdvihni na zlomok sekundy obočie, spusť ho s úsmevom daj hlavu mierne na stranu.
- Prihovor sa, pričom nehovor o sebe.
- Prejav skutočný záujem o to, čo ti hovoria. Ak sa s tebou cítia dobre, budú ťa mať radi.
- Ak je rozprávanie nudné a potrebuješ záujem zahrať, sústreď sa trebárs na odtiene jej očí. Zaberie to, pretože očný kontakt zanechá dojem, že sa o človeka naozaj zaujímaš.
- Vyjadri empatiu. Teš sa, súciť, rob všetko, čo čaká.
- Pri spoločenských udalostiach sa snaž s každým účastníkom rozprávať o niečom inom.
- Ak s niečím nesúhlasíš, radšej hneď neodpovedaj, ale počúvaj ďalej. Takmer určite objavíš aspoň jednu vec, s ktorou súhlasíš.
- Sleduj správy a udalosti, môžu sa ti v rozhovore zísť.
- Opakuj gestá toho, s kým konverzuješ. Ak si pre niekoho zrkadlom, má to dobrú odozvu.
- Nehovor o sebe všetko naraz, o informácie sa deľ postupne. Budeš teda hovoriť stále niečo nové a pôsobiť zaujímavejšie.